Sebastian Coe kimdir?
  1. Anasayfa
  2. Biyografi

Sebastian Coe kimdir?

0

29 Eylül 1956’da doğan Sebastian Coe, İngiliz Olimpiyat atleti, politikacı ve IAAF( Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) Başkanıdır. Coe, 1980 ve 1984 yılları arasında ki olimpiyatların mavi şerit 1500 metre yarışmasında altın madalya kazandı. 1981’den 1997’ye kadar 800 metrelik dünya rekoru da dahil olmak üzere on bir dünya rekoru kırdı. Atletizmden emekli olduktan sonra parlemento üyesi oldu. Daha sonra Londra Olimpiyatları ile 2012’nin organizasyon komitesine liderlik etti. Ağustos 2015’te ise sporla ilgili doping sorunlarının revaçta olduğu dönemde IAAF’ın başkanı seçildi.

Erken Dönem

Sebastian Coe, Londra’nın Hammersmith kentinde doğdu. Stratford Upon Avon’da ve daha sonra Sheffield’da kapsamlı bir okula gitti. Coe, coğrafya öğretmeni David Tomlinson’dan ilham alarak koşmaya ilgi duymaya başladı. Yerel bir koşu kulübü olan ‘Hallamshire Harriers’a katıldı. Küçük yaşlardan itibaren yeteneğini ortaya çıkardı. 14 yaşında Yorkshire kros şampiyonasını kazandı.

Okuldan sonra Coe, ekonomi ve sosyal tarih okuduğu Loughborough Üniversitesi’ne gitti. Ayrıca koşu kariyerine daha fazla odaklandı. Loughborough’da daha fazla temel kuvvet antrenmanı ve daha yoğun aralıklı antrenman seansları ile Coe’nun önceki performanslarını aşmasına yardımcı olan koç George Gandy ile tanıştı. Koç ile tanışıklığından:

“1970’lerin sonunda Loughborough’a geldiğimde, bu adamın bana verdiği zorlu çalışmalar, başardıklarımın çoğunun temelini oluşturdu. Devrim niteliğindeki bir şeydi. ” diye bahsetti.

Coe, kendisini orta mesafe koşucusu olarak çok başarılı kılan çeşitli fiziksel özelliklere sahipti. 400 metre mesafeyi çok hızlı bitirme gibi nadir bir yeteneğe sahipti. Aynı zamanda eğitim dönemlerinde 5 km mesafeyi rahatça koşma dayanıklılığı da vardı. 1977’de İspanya’da Avrupa kapalı alanda 800 metre finalini kazanarak dünya rekorunu kıl payı kaçırdı.

1979’da Coe, 41 günde üç dünya rekoru kırarak orta mesafe arenasında büyüyen hakimiyetine devam etti. Tüm bu üç prestijli orta mesafe rekorunu elinde tutmak eşsiz bir başarıydı.

1980 Olimpiyatları’na giren Coe, hem 800m hem de 1500m’de bir numarada yer aldı. Ancak 1500 metrede baskın olan Briton ve uzun süredir rakibi olan Steve Ovett’in sert rekabetiyle karşılaştı.

Bununla birlikte, her zamanki formundan farklı olarak yarışan Ovett ilk yarışı kazandı. Ovett’in kazanması üzerine Coe kötü bir taktik uyguladığını kabul etti. İkinci yarışmada ise Sebastian Coe, Ovett’i üçüncü sıraya taşımak için, 400 metrede olağanüstü bir yarış sergiledi. Bunun üzerine her iki sporcu da altın madalya kazandı. Bu durum 1976’dan bu yana süregelen kasvetli İngiliz Olimpiyatlarını canlandırdı.

1983’te, sağlık durumunun kötü olması nedeniyle IAAF dünya şampiyonasını kaçırdı. Ancak Los Angeles’ta 1984 Olimpiyat yılında iyileşti. Coe, Brezilyalı Joaquin Cruz’un arkasından 800 metrede gümüş madalya kazandı.

1984 Olimpiyatları’ndan sonra Coe, koşma mesafesini 5.000 metreye çıkarmayı düşündü. Fakat kalıcı bir sırt sorunu nedeniyle uygulayamadı. Bunun yerine, Steve Cram, Peter Elliot ve Garry Cook gibi yeni yıldızlarla yaşadığı rekabetlere rağmen, 800 ve 1500 metre mesafelerde ki yarışlarda İngiltere’nin en iyi koşucularından biri olarak tanındı. Böylece 1980 yılları, büyük şampiyonalardaki yetenek zenginliği nedeniyle İngiltere’nin orta mesafe koşularının altın çağı olarak kabul edildi.

32 yaşındayken, Olimpiyat denemeleri sırasında göğüs enfeksiyonu geçirdiği için 1988 Olimpiyatları seçimlerini kaçırdı. Daha fazla sağlık problemleri yaşadığı içih 1990 yılında emekli oldu.

Atletizmden emekli olduktan kısa bir süre sonra, 1992’de Falmouth ve Cambourne için Muhafazakar Parlamento Üyesi olarak seçildi. 1997’de koltuğunu kaybetti.

Sebastian Coe, 2004 yılında, Londra’nın 2012 Olimpiyat adaylığı için başkan oldu. Olimpiyatlarda ki geçmiş başarıları ve devlet adamı portföyü sayesinde Londra bu adaylığı olumlu karşıladı.

Paris ve Madrid’den gelen sert rekabete karşı, Londra 2005’te beklenmedik bir zafer kazandı. Coe’nun varlığı ve yerel bölge için bir spor mirası sunma sözü ise en etkili faktörlerden biriydi.

2012 Londra Olimpiyatları, Sebastian Coe sayesinde modern Olimpiyatların en başarılılarından biri olarak kabul edildi. Coe, Kraliçe Danny Boyle’un Olimpiyatların açılış törenine katılmasında da etkili oldu.

IAAF ( Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) Dönemleri

2007 yılında Coe, Lamine Diack başkanlığında IAAF Başkan Yardımcısı olarak atandı. 2015 yılında ise, Sergey Bubka’yı yenerek başkan seçildi ve Diack’in yerini aldı.

IAAF ve Doping Skandalları

Atletizm dünyasını sarsan doping skandalları, Coe’nun başkanlığını gölgede bıraktı. 2015 yılı WADA (Dünya Anti-Doping Ajansı), Rus takımlarında doping olduğunu keşfetti ve bu da tüm Rus takımının atletizmden men edilmesine neden oldu.

Daha da önemlisi, eski başkan Lamine Diack ve IAAF üyeleri, uyuşturucu testlerini örtbas etmek için para kabul ettikleri gerekçesiyle denetlendiler.

Doping skandalları sırasında Dick Pound’un raporuna göre şuan ki başkan yardımcısı Sebastian Coe’nun bu skandallarla ilgisi olmadığını ve spora liderlik edebilecek en iyi kişi olduğunu savundu. Ancak eleştirmenler, başkan yardımcısı olarak Coe’nin IAAF’taki sorunların daha fazla farkında olması gerektiğini ileri sürdü.

Kişisel Hayatı

Sebastian Coe iki kez evlendi. İlk eşi Nicky McIrvine’den (1980) dört çocuğu vardı. İlk eşinden boşandıktan sonra 2011 yılında Carole Annett ile evlendi.

Başlıca Başarıları

Olimpiyat Oyunları

•             Altın madalya – 1980 Moskova 1500 m

•             Altın madalya – 1984 Los Angeles 1500 m

•             Gümüş madalya – 1980 Moskova 800 m

•             Gümüş madalya – 1984 Los Angeles 800 m

Avrupa Atletizm Şampiyonası

•             Altın madalya – 1986 Stuttgart 800 m

•             Gümüş madalya – 1982 Atina 800 m

•             Gümüş madalya – 1986 Stuttgart 1500 m

•             Bronz madalya – 1978 Prag 800 m

Coe’nun Aldığı Diğer Ödüller

•             1979 BBC Yılın Spor Kişiliği

•             1982 MBE(Britanya İmparatorluk Nişanı)

•             1990 OBE(Britanya İmparatorluğu Nişanı)

•             2012 BBC Yaşam Boyu Başarı Ödülü

•             2013 Londra 2012 Olimpiyatları’na hizmetlerinden dolayı CH Nişanı (İngiliz Milletler Topluluğu Onursal Liyakat Nişanı)

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir