Fas hakkında genel bilgiler
 1. Anasayfa
 2. Coğrafya

Fas hakkında genel bilgiler

0

Resmi Adı: Fas Krallığı

Resmi Dili: Berberice ve Arapça

Başkenti: Rabat

Nüfusu: 37.340.000 kişidir. Bu sayı 2021 yılına ait olup, tahmini değerdir. Dünya nüfus sıralamasında 40. basamakta yer alır.

Yüzölçümü: 710.850 km2

Milli Marşı: Cherifian Marşı. Sultan Yusef ve Hubert Lyautey döneminde Fransız askeri subayı ve müzik şefi Léo Morgan tarafından bestelenmiştir. 1970 yılında Ali Squalli Houssaini tarafından Arapça şarkı sözleri yazılarak milli marş son şeklini almıştır.

Fas Krallığı milli marşı (sözsüz)

Bayrağı: Günümüzdeki hali ile Fas bayrağı 1915 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak, kırmızı zemin üzerine yeşil yıldızdan oluşmaktadır. Bayrak üzerindeki yıldız Süleyman’ın mühründen esinlenilerek bayrakta kullanılmıştır. Kırmızı renk Fas Krallığını simgelerken, yeşil renk İslamiyeti simgelemektedir.

Konumu: Afrika Kıtası’nın kuzeybatısında yer alır. Atlantik Okyanusu’dan Cebelitarık Boğazı’nı çevreleyip Akdeniz’de son bulan uzun bir sahil şeridine sahiptir. Doğuda Cezayir, kuzeyde İspanya (küçük bir boğaz ile deniz komşusudur), güneyde ise Moritanya ile komşudur.

İdari Yapılanması: Fas’ta 2015’te yerel yönetimi güçlendirme/Bölgeselleştirme Kanununun yürürlüğe girmesi ile, 12 bölge oluşturulmuştur. Bu bölgeler şunlardır:

 1. Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
 2. L’Oriental
 3. Fès-Meknès
 4. Rabat-Salé-Kénitra
 5. Béni Mellal-Khénifra
 6. Casablanca-Settat
 7. Marrakech-Safi
 8. Drâa-Tafilalet
 9. Souss-Massa
 10. Guelmim-Oued Noun
 11. Laâyoune-Sakia El Hamra
 12. Dakhla-Oued Ed Dahab

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir