Dünyanın en büyük volkanı Mauna Loa Dağı
  1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Dünyanın en büyük volkanı Mauna Loa Dağı

0

Mauna Loa Dağı nerededir?

Bir çeşit yanardağ olan ve dünyanın en büyük volkanı olan Mauna Loa, oldukça merak edilen dağlar arasında bulunmaktadır. Mauna Loa, ABD sınırları içerisinde bulunan Hawaii adı verilen bölgede yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca durgun kalan bu yanardağ için son hareketlilik tarihi verecek olursak 24 Mart ile 15 Nisan 1984 arasında süren bir hareketlilik ile kendini belli ettiğini ve sonrasında derin bir uykuya çekildiğini söyleyebiliriz. 1843 yılından itibaren gözlemlenen püskürmelere bakılacak olursa Mauna Loa dağının 33 adet püskürme yaptığı ve 1984 yılında bu duruma ara verdiği bilinmektedir.

Mauna Loa Dağı Yüksekliği Nedir?

Mauna Loa dağı, 4.169 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük volkanı durumundadır. Yükseltisini denizlerden alan bu yanardağ, bölgede bulunan beş adet dağ arasından en büyüğü olarak öne çıkmakla birlikte deniz seviyesinin aşağısında bulunmaktadır.

Mauna Loa En Son Ne Zaman Patladı?

Mauna Loa, bölgedeki insanlar başta olmak üzere birçok turistin ilgisini çekmektedir. Oldukça görkemli yüksekliği ve büyüklüğü ile gözlemcilerin ilgisini uyandıran Mauna Loa, uzun süredir patlama yapmamaktadır. Meydana gelen son patlamanın tarihini yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi 24 Mart ile 15 Nisan 1984 tarihleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Günümüz koşulları dikkate alındığında Mauna Loa dağının yaklaşık olarak 38 yılı aşkın süredir durgun olduğunu söyleyebiliriz.

Mauna Loa Ziyarete Açık Mıdır?

Başta bölgede ikamet eden yerliler olmak üzere birçok turistin ziyaret ederek fotoğraflarını çekmek istediği bu dev yanardağ ziyaretçi kabul etmektedir. Ziyaretlerin güvenli bir şekilde sağlanabilmesi adına belirli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar arasında bazı bölgelerin sınırlarını aşmamak başta gelmekle birlikte tırmanış yapmak isteyen kişiler içinse belirtilen yerler haricinde tırmanışta bulunmaları yasak durumundadır. Ayrıca çevresinde kamp kurmaya da müsaade edilmektedir. Uzaktan gelen ziyaretçiler için büyük bir avantaj olan kamp durumu belirtilen bölgeleri aşmamak şartı ile rahatlıkla yapılabilmektedir. Dağı rahatça keşfedip ziyaret edebilmek için oldukça çeşitli imkanlar sunulmaktadır. Ayrıca ziyaretçiler için özel park alanları da mevcut olmakla birlikte bu park alanlarına giriş ücretlidir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir