Türkiye’de gezilip görülmesi gereken 40 yer
  1. Anasayfa
  2. Coğrafya

Türkiye'de gezilip görülmesi gereken 40 yer

81 milyonluk nüfusu ile gezilip görülmesi gereken bir cennet ülkesidir Türkiye. 81 şehre ve 7 bölgeye sahip olan bu ülkede görmeniz gereken yüzlerce doğal güzellik ve tarihi yapı bulunmaktadır. Biz sizler için bunların arasından en popüler olan 40 yeri seçtik. İşte, ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerler…

0

1-Anıtkabir, Ankara

Anıtkabir, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Burası, Mustafa Kemal Atatürk’ün(Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu Lideri) Ankara Anıttepe’ de bulunan anıt mezarıdır. Burası her sene yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bir gün yolunuz Ankara’ya düşerse buraya gitmenizi tavsiye ederiz.

2-Selimiye Camii, Edirne

Edirne ilinde bulunan Selimiye Cami, Osmanlı dönemi Padişahı olan 2. Selim’in Mimar Sinan’a inşa ettirdiği camidir. Mimar Sinan bu eseri 90 yaşında yapmıştır ve bu eser ustalık eseri olarak bilinir. Bu eseri 1568-1575 yılları arasında yapmıştır.

3-Balkan Şehitleri Abidesi, Edirne

Balkan Şehitleri Abidesi, Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Geçkinli köyünde bulunmaktadır. Bu bölgede yapılan Balkan Savaşları’nda şehit olan askerlerimizin anısına yapılmıştır.

İnşa edilen anıtın giriş kapısının iki tarafında sütunlar bulunuyor ve bu sütunların üzerinde ise top mermileri yer almaktadır. Balkan Şehitleri Abidesi’nde her sene mart ayının 26’sında anma törenleri düzenlenmektedir.

4-Yeşil Külliyesi, Bursa 

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan Yeşil Türbe, adını yeşil çinilerden alıyor. Yeşil Külliyesi; türbe, camii,  medrese, hamam ve imaretten oluşmaktadır. Çelebi Sultan Mehmet tarafından inşa edilen Yeşil Külliyeden günümüze sağlam olarak ulaşanlar ise Yeşil Türbe, Yeşil Camii ve Sultaniye Medresesi’dir.

Yeşil Camii: Çelebi Sultan Mehmet tarafından Mimar Hacı İvaz’a yaptırılan Yeşil Camii; 2 kubbeli ve 2 katlıdır. İsmini ise süslemelerinde ki yeşil çinilerden almıştır. Bu camii, muazzam mimari tekniği ve ihtişamlı görüntüsü ile dikkat çekmektedir.

5-Uludağ Kayak Merkezi-Bursa

Bursa’nın en popüler yerlerinden olan Uludağ Kayak Merkezi kış tatillerinin gözde mekânı haline gelmiştir. Fatih Tepe ve Kuşaklıkaya tepeleri arasında olan Uludağ Kayak Merkezi, Bursa il merkezine 36 km uzaklıktadır.

Modern ve her türlü imkâna sahip olan bu yerde her seviyeye uygun kayak pistleri mevcuttur. Bunun yanı sıra otel, dinlenme tesisleri, tatil köyleri eğlence mekânları ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. İster uzun süreli isterseniz günübirlik tatil yapabilirsiniz. Uludağ’da karın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

6-Cunda Adası-Balıkesir

Cunda Adası, Ayvalık’ın en sevilen ve en gözde yerlerinden biridir. Yerleşim bölgesi olan tek adadır. Cunda Adası’na Ayvalık’tan tekneyle veya araç ile gidebilirsiniz. Adanın görüntüsü, tarihi güzellikleri ve mimarisi ile adeta bir açık hava müzesine benzemektedir. Muhteşem bir tatil yapmak isterseniz bu adayı tercih edebilirsiniz.

7-Manyas Kuş Cenneti Gölü-Balıkesir

Bandırma Körfezine 15 km uzaklıkta olan bu göl Balıkesir’de ki tabiat harikasıdır. Manyas Gölü’nün suyu tatlıdır ve birçok sayıda canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Kuşlar göç edecekleri vakit buraya uğradıklarından dolayı Kuş Cenneti olarak da anılmaktadır. Hatta gelen misafirlerini korunması için gölün hemen yan tarafına Kuş Cenneti Milli Parkı yapılmıştır.

Birçok kuş türüne de ev sahipliği yapan bu gölde nesli tükenmekte olan, kaşıkçı tepeli pelikan ve çeltikçi gibi türler de bulunmaktadır. Tam bir doğa mucizesi olan bu göl, görülmesi gereken yerlerdendir.

8-Gelibolu Tarihi Milli Parkı–Çanakkale

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Eceabat ilçesinin 33 bin hektarlık büyük bir alanında bulunmaktadır. Bu alan Çanakkale’de savaşların olduğu alanları kaplamaktadır. Milli Park 1973 tarihinde kurulmuştur. Parkın içerisinde 60 bin Türk askerinin mezarı vardır.

9-Truva Antik Kenti-Çanakkale

Bu kent, şanlı tarihimizin önemli olaylarına şahit olan Çanakkale ilimizde bulunmaktadır. UNESCO tarafından 1998  yıllında Dünya miras listesine alınmıştır. İl merkezine 30 km uzaklıkta olan Truva Antik Kenti bugün ziyaretçilerin sıkça uğradığı bir yerdir. Aldığınız her nefeste tarihin kokusunu duymak isterseniz mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

10-Sapanca Gölü-Sakarya

Sapanca ilçesinin en huzur veren alanı hiç şüphesiz 16 km uzağında ki Sapanca Gölüdür. Ormanlar ile çevrili olan bu yer tam bir tabiat harikasıdır. Güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken bu gölü de gezeceğiniz yerler arasına eklemelisiniz.

İlçe merkezinde bulunan sahilde yürüyüş yapabilir ve Gölün o huzur veren manzarası eşliğinde kafe ve lokantalarda yemek yiyebilirsiniz. Bunların yanı sıra bir tekne kiralayarak gölde gezinti yapabilirsiniz.

11-Termal Kaplıcaları-Yalova

Yalova ilimizin Termal İlçesinde  bulunan bu kaplıcalar Türkiye için çok önemli bir yerdir. Termal kaplıcamız tam bir şifa kaynağıdır. Burası, şifa bulmak isteyen yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yeridir. İlçeye gelen yabancıların birçoğu genellikle kaplıcalar için gelmektedir.

Termal Kaplıcaları, ilçenin turizm kenti olmasında önemli bir rol oynamıştır. Atatürk Cumhuriyet döneminde bakımsızlıktan kullanılamaz halde olan sulara, düzenlediği bir ziyaret de el atmıştır. Eski doğallığına ve temizliğine kavuşan kaplıca suları ülkemiz için bir şifa kaynağı olmuştu

12-Derince Harikalar Sahili-Kocaeli

Kocaeli’nde yer alan bu sahil, tıpkı masalarda ki harikalar diyarını anımsatmaktadır. Buraya gittiğinizde kendinizi bir film izliyor ya da bir rüya görüyormuş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle çocuklar için muazzam bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Kocaeli Belediyesi’nin yıkılan bir fabrika sonucunda boş kalan arsa yaptıkları bu güzel çalışma şehrin gözdesi haline gelmiştir. Sahilde masal kahramanlarının gerçek boyutlarında ki heykelleri yer almaktadır. Birçok masal kahramanını görebileceğiniz bu masal diyarında, Nuh’un gemisi, Yel değirmeni ve dinozor şekillerinde 3 adet cafe bulunmaktadır.

Ayrıca korsan gemisi ve mantar şeklinde 2 lokanta ve küçük mantar şekillerinde büfeler mevcuttur. Bunların yanı sıra eğlenmeniz için de havuzun içinde çarpışan botlar ve uzaktan kumanda ile kontrol edilen yatlar bulunuyor.

Sonuçta eğlenmek çocukların hakkı olduğu kadar sizlerinde hakkınız öyle değil mi? Bu şehre yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ederiz. Özellikle buraya vardığınızda fotoğraf makineniz ya da telefonunuz mutlaka yanınızda bulunsun eminim her kareyi ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.

13-Side Antik Kenti-Antalya

Side Antik Kenti, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir yerdir. M.Ö 7 yüzyılda inşa edildiği söylenen kentin, ismi nar anlamına gelmektedir. Denizle iç içe olan bu kent, coğrafyası ve tarihi dokusuyla insanı adeta büyülüyor.

14-Manavgat Şelalesi-Antalya

Manavgat Çayı üzerinde bulunan bu muazzam şelale yüksekten akan suları ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. O ihtişamlı görüntüsünü çevreleyen yemyeşil çevresiyle de muhteşem manzara fotoğrafları çekmenizi sağlıyor. Ayrıca yalnız fotoğraf çekmenize değil o yeşil alanda şelale manzarası eşliğinde piknik yapmanıza da imkân sunuyor.

Piknik için hazırlığınız yoksa şelale etrafında ki restoran ya da kafelerde yemek yiyebilirsiniz. Manzara eşliğinde yemek yemenin tadına varmalısınız. Güzel vakitler geçirebileceğiniz Manavgat Şelalesini de gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

15-Köprülü Kanyon-Antalya

Köprülü Kanyonu Isparta da başlayıp Antalya denize uzanan ve dökülen Köprüçayın vadisidir. İnsanlar Köprüçay üzerinde rafting yapma şansına sahiptir. Üzerinde 2 adet tarihi köprü bulunmasından dolayı Köprülü Kanyon adını almıştır. Büyük olan köprü usta, küçük olan köprü ise ustanın çırağı tarafından yapılmıştır. Rafting tutkunlarının mutlaka gitmesi gereken yerlerdendir.

16-Eğirdir Gölü-Isparta

Türkiye’nin 4.büyük tatlı su gölü olan bu göl, Eğirdir ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Eğirdir Gölü 50 km uzun da ve 14 metre derinliktedir. İçeresin de Yeşil Ada ve Can Adası bulunmaktadır.

Eğirdir Gölü; su sporları, rüzgâr sörfü, balık avcılığı, yamaç paraşütü, karavan turizmi, kamp, kuş gözlemciliği ve yüzme gibi spor alanları için elverişlidir.

17-Lavanta Vadisi-Isparta

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde yer alan Lavanta Vadisi, Türkiye’nin en önemli lavanta üretimi yapılan alanlarındandır. Bu vadinin sessiz ve huzurlu ortamında ve lavantaları muazzam kokusu eşliğinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu eşsiz manzarada fotoğraflar çekilip geleceğe güzel anılar bırakabilirsiniz.

18-Kız Kalesi (Deniz Kalesi)-Mersin

Mersin’in Erdemli ilçesine 23 km uzaklıkta yer alan Kız Kalesi, ilçesinin en rağbet gören turizm merkezidir. Küçük bir adacık üzerinde yer alan bu kaleye kıyıdan balıkçı motorları ile gidebilirsiniz. Kız kalesi, 1448 tarihinde Karamanoğullarından İbrahim Bey tarafından onarılmıştır. Günümüzde ki durumu da çok iyidir.

Harika bir eser olan Kız Kalesi Mersin’in çok önemli tarihi yapıları arasındadır. Ayrıca Kız kalesinin önündeki plaj mavi bayrak ödülünü almıştır. Bu bilgiyi de vermiş olalım. Eğer Mersin’e yolunuz düşerse burada ki denizin tadını da doyasıya çıkarabilirsiniz.

19-Mamure Kalesi-Mersin

Anamur ilçesinin Bozdoğan Köyünde yer alan Mamure Kalesi antik kalıntılar üzerine inşa edilmiştir. 14. Yüzyılda Karamanoğulları tarafından onarımı yapılan kalenin İlk olarak kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. 18. Yüzyılda Osmanlı Döneminde de zaman zaman onarımdan geçen kaleye bazı yeni yapılar eklenmiştir.

Anamur Kalesi’nin güney kısmında beş kule, iç avluda yedi burç, depolar, çeşme, su sarnıçları ve bazı yapıların kalıntıları yer almaktadır.

20-Merkez Park-Adana

Adana’nın Seyhan ilçesinde yer alan Merkez Park, sahip olduğu 33 hektarlık alanı ile Türkiye’nin en büyük parkıdır. Birçok sayıda bitki ve ağaç türüne ev sahipliği yapan bu park, 2004 yılında hizmete açılmıştır.

Park içerisinde çocuklar için oyun alanı, 12 adet havuz, paten pisti, anfitiyatro, dinlenme terasları, koşu parkurları ve bisiklet sürmek için alanlar bulunmaktadır. Yolunuz Adana’ya düşerse bu parka gidip keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

21-Saint Pierre kilisesi-Hatay

Antakya İlçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunan kilise eskiden bir mağaraydı. MÖ. 29-40 yıllarında Saint Pierre buraya gelmiş ve burayı kilise yapmış. Ayrıca burada insanlara dini anlatmıştır. Bundan dolayı bu kilise Hristiyanların ilk kilisesi olmuştur yani dini yaymak için kullandıkları ilk mekândır.

MS. 12-13. Yüzyıllarda haçlılar buraya geliş ve kiliseye yaptıkları eklemelerle gotik bir tarzda inşa etmişlerdir. Kilise içerisinde MS 4-5. Yüzyıllara ait mozaikler, kutsal kabul edilen su ve tehlikeli durumlarda kaçmak için bir tünel bulunuyor.

Papa 6. Paul 1983 yıllında bu kiliseyi Hıristiyanların hac yeri olarak ilan etmiştir. Bu sebeple her sene 29 Haziran tarihinde, Katolik kilisesince burada ayin yapılmaktadır. İlk kilise olduğundan dolayı Hıristiyanlar için çok önemli bir yere sahiptir.

22-Taş Köprü-Adana

Taş Köprü, Seyhan Nehri üzerine inşa edilmiştir. Seyhan ve Yüreğir ilçesini birbirine bağlayan köprü 117-138 yılları arasında Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılmıştır. Köprünün kitabesinde yazan bilgiye göre Taş Köprü’nün mimarı; Mimar Aujaentius’tur.

İleriki zamanlarda Roma İmparatoru olan Justiyen tarafından tekrar onarılmıştır. Taş Köprü günümüze sağlam olarak ulaşmıştır ve dünyada ki en eski tarihi köprüdür. Taş Köprü; uzunluğu 310 metre, genişliği 11 metre ve göz sayısı da 21 adettir. Ancak günümüze sağlam olarak ulaşan göz sayısı 14’dür. Taş Köprü en son 2007 yılında restore edilmiş ve araç trafiğine kapatılmıştır. Bu köprü şu anda sadece yayalar tarafından kullanılmaktadır.

23-Salda Gölü-Burdur

Salda Gölü, Burdur il merkezine 60 km, Yeşilova ilçe merkezine ise 4 km uzaklıkta yer almaktadır. 44 km genişliğe, 180 metre derinliğe sahip olan Salda Gölü ülkemizin en derin göllerinden biridir. Göl tatlı suya sahip ve içerisinde sazan balıkları yetişmektedir.

Göl üzerinde 7 tane ada yer alıyor ve yazın suların çekilmesi ile birlikte ortaya çıkarak doğal bir güzellik oluşturuyor. Gölün suyu, içerisinde bulunan soda, magnezyum ve kilden dolayı bazı cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Gölün çevresinde plajlar ve çeşitli kampingler bulunmaktadır. Birçok sayıda konaklama tesisine ve plaja sahip olan bu alanda Orman ve Halk Plajları en çok rağbet gören plajlardır.

24-Ekinözü İçmeleri-Kahramanmaraş

Kahramanmaraş da yer alan Ekinözü İçmeleri; aşağı içme, yukarı içme ve orta içme olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bu içmeler doğal mineraller açısından zengindir. Ayrıca birçok hastalığa da iyi gelmektedir.

İçme suları; mide ve böbrek rahatsızlıkları gibi birçok probleme de oldukça iyi gelmektedir. Ekinözü İçmeleri, şifa kaynağı olan sularından dolayı her sene binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ayrıca bu içmelerin diğer bir özelliği ise Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında etrafına birçok han yapılmış olmasıdır.

25-Efes Antik Kenti- İzmir

İzmir denilince akla ilk gelen Efes Antik Kenti’dir. Yıllar geçmesine rağmen günümüze sağlam olarak ulaşan Antik Kent, görülmesi gereken tarihi bir güzelliktir. Müze kartınız ile ücretsiz olarak girebilirsiniz. Efes Antik Kent’e gittiğiniz zaman göreceğiniz tarihi yapıtlar:

Çifte Kilise: MS 2. Yüz yılda Roma Döneminde yapılmış ve yüz yılardır varlığını sürdürmektedir. Efes Antik Kentinde yer alan Çifte Kilise, büyüleyici güzelliği ile karşınıza çıkacaktır.

Hadrian Tapınağı: İmparator Hadrian için yapılan bu tapınak, akrapol bölümünde bulunmaktadır. Birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken eserlerdendir.

Trajan Çeşmesi: Antik Kentin en önemli eserlerinden olan Trajan Çeşmesi, Hadrian Tapınağının ilerisinde bulunmaktadır. Trajan çeşmesi iki katlıdır ve büyük bir havuza sahiptir. Çeşmenin su akan bölümünde bulunan Trajan heykeli de ihtişamını artırmaktadır.

St John Kilisesi: Efes Antik Kentinin en heybetli yapıtı olan St John Kilisesi Bizans döneminin kalma bir eserdir. Ayrıca antik kentte bulunan, tiyatro bölümü, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Kilisesi, Domitianus Tapınağı, ihtişamlı kapılar ve hamamlar ilginizi çekecek diğer eserlerdendir.

Bunların yanı sıra Efes Antik kentte bulunan Yedi Uyuyanlar Mağarası da ilginç hikayesi ile dikkatinizi çekecek yerlerden biridir. Keyifli bir tarihi gezi yapmak istiyorsanız Efes Antik kentini ziyaret edilecekler listenize mutlaka eklemelisiniz.

26-İzmir Saat Kulesi-İzmir

İzmir’in Konak meydanında bulanan Saat Kulesi II. Abdülhamit Döneminde inşa edilmiştir. İzmir’ in sembolü haline gelen bu kule 25 metre uzunluğundadır. Dört köşesinde çeşmeler bulunuyor. İzmir halkının buluşma noktası haline gelen saat kulesi, gece ışıklarının yanması ile muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Saat kulesinin karşısında ki banklarda oturup, güvercinler arsında bu muazzam güzelliği seyredebilirsiniz

27-Asansör-İzmir

Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

İzmir’i kuş bakışı görmek istiyorsanız bu tarihi Asansörü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu tarihi Asansör Konak meydanına yürüme mesafesindedir. 1907 yılında Nesim Levi tarafından hamile kadınlar ve yaşlılar için yapılmıştır. Asansörün çıkmaz sokağına girdiğiniz zaman eski evler arasında tarihi dokuyu hissedeceksiniz.

Biraz yürüdükten sonra ise bu heybetli eseri göreceksiniz. Asansöre bindiğiniz zaman kurucusunun şarkıları eşliğinde yukarı çıkacaksınız. Yukarı çıktığınızda artık İzmir’in eşsiz manzarasına seyredebilirsiniz. Ayrıca Asansör’de güzel bir kahve keyfi yapmanız ve yemek yemeniz için restoran ve kafe bulunmaktadır.

28-Şirince Köyü-İzmir

İzmir’in Selçuk ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Şirince Köyü görülmesi gereken yerlerden biridir. Köyü çevreleyen yemyeşil doğası, huzur veren sokakları ve beyaz evleri ile dikkatleri çeken köy, hafta sonu İzmirlilerin uğrak yeridir. Her sene ekim ayında Şarap Festivali yapılmaktadır. Sessiz ve sakin bir tatil isteyenlerin en fazla tercih ettiği yerlerdendir.

29-Agora-İzmir

İzmir’in Namazgâh semtinde yer alan bu Agora Antik Kenti tarihi zenginliğiyle çok önemli bir yerdir. Agora kelime anlamı olarak Pazar yeri demektir. Helenistik Dönemden kaldığı düşünülen bu antik kentte; mezar taşları, kanallar, heykeller, bazilika ve yazıtlar gibi tarihi eserler bulunmaktadır.

Üç katlı bir yapıdır ve dünyanın en büyük agoralarından biridir. Agora Antik Kente müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz. Gezilecek yerler listenize bu tarihi öneme sahip antik kenti de ekleyebilirsiniz.

30-Bafa Gölü Milli Parkı-Muğla

Muğla’nın doğal güzelliklerinden biridir. Bu göl binlerce kuşa ev sahipliği yaptığı için milli park ilan edilmiştir. 7 bin hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bafa Gölü Milli Parkı çam ormanları ile kaplı bir alana sahiptir. Her köşesinde ayrı bir doğal güzellik vardır. Ayrıca Hayalet Adası ve Menci Adası da bu göl içerisinde bulunmaktadır. İsterseniz bu iki adaya da günübirlik geziler yapabilirsiniz.

31-Cennet Adası-Muğla

Ada olarak kabul edilen Cennet Adası aslında bir yarım adadır. Cennet Adasına, Yalancı Boğazdan yürüyerek ya da tekne ile ulaşabilirsiniz. Denizi ve doğayı buluşturan bu ada, huzurlu ve sessiz bir ortam arayanların gözde yerlerindendir.

Adada bulunan iskelenin yakınlarında kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Buralarda oturup adanın ve denizin muazzam manzarasını seyredebilirsiniz. Ağaçlar ile kaplı bu ada da doğal güzelliğe sahip bir mağara bulunmaktadır. Sarkıt ve dikitleri ile etkileyici bir görünüme sahiptir. Adaya gelmişken mutlaka mağarayı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

32-Afrodisias Antik Kenti-Aydın

Afrodisias Antik Kenti Aydın ilinin Karacasu ilçesinde yer almaktadır. MÖ. 1. Yüzyıl sonlarında kurulmuştur. Döneminin en önemli kentlerinden olan Antik Kent de gezilecek yerler şunlardır:

Tiyatro: Roma Döneminde inşa edilmiştir. 7 bin seyirci kapasitesine sahiptir ve iki bölüm şeklinde inşa edilmiştir. Günümüzde de varlığını hala devam ettiren tiyatro görkemli yapısı ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Tiyatro bölümünün yanında da Agora Tapınağı ile Afrodit Tapınağı yer bulunmaktadır.

Afrodit Tapınağı: Antik kentin en önemli tarihi eserlerinden bir tanesidir. MÖ. 1. Yüzyıl sonlarında inşa edilen tapınak MS. 500 yıllarında Hıristiyan Kilisesine çevrilmiştir.

Hadrian Hamamı: MS. 2. Yüzyılda Roma İmparatoru Hadriana adına yapılan hamam, Roma mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir. Hamamın etrafı surlar ile çevrilidir.

Ayrıca antik kentte yer alan, meclis binası, Stadyum, Sebastion yani dini merkez ve Piskopos Sarayı günümüze ulaşan en önemli eserlerdendir. Tarihi eserlere merakınız varsa Afrodisias Antik Kentini ziyaret edebilir ve bu eserleri yakından görebilirsiniz.

33-Bodrum Kalesi-Muğla

Bodrum’un önemli sembollerinden biridir. Kale, ilçe merkezinde yer almaktadır. Bu kale 15. Yüzyıl da Saint Jean Şövalyeleri tarafından 2 liman arasında bulunan bir kayalık üzerine yapılmıştır. Kalenin içerisinde birçok ülkenin adını alan kuleler bulunmaktadır.

Bu kuleler; İtalyan Kulesi, İngiliz Kulesi Alman Kulesi, Yılanlı Kule, Fransız Kulesi’dir. Bodrum Kalesinin, 7 kapısı var ve her kapısında farklı hayvan figürlerinden oluşan armalar bulunmaktadır. Bu tarihi mimaride, 14 sarnıç, kale korugan, asma köprü, II. Mahmut Tuğrası ve su hendeği yer almaktadır.

Günümüze kadar sağlam olarak ulaşan Bodrum Kalesi; şuanda Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Ülkemizin tek su altı müzesi olan bu Arkeoloji Müzesinde eserler suyun altında sergilenmektedir. Sergilenen eserlerden bazıları şunlardır: Doğu roma Batığı, Uluburun Batığı, Cam Gemisi, Sikke ve Mücevherat Salonu. Pazartesi dışında her gün ziyarete gitme olanağına sahipsiniz.

34-Kütahya Çini Müzesi-Kütahya

Kütahya Çini Müzesi il merkezine bağlı Paşam Sultan Mahallesinde yer almaktadır. Ülkemizde ki ilk ve tek çini müzesidir. Bu nedenle çok önemli bir yere sahiptir. Bu müzede sergilenmekte olan ve 14. yüzyıldan bu yana yapılan çiniler, 1999 senesinden itibaren sergilenmektedir.

Kütahya Çini Müzesi pazartesi günü hariç her gün açıktır. Burası da mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerdendir.

35-Ulubey Kanyonu-Uşak

Uşak’ın Ulubey ilçesinde bulunan bu kanyon, sadece Türkiye için değil dünya çapında da önemli bir kanyondur. Bu kanyon ABD’de olan Büyük Kanyon’dan sonraki dünyadaki en büyük 2. kanyondur.

Bu kanyon eskiden pek bilinmiyor olsa da son zamanlarda yapılan hizmetlerle yavaş yavaş tanıtılmaya başlanmıştır. Ulubey ilçesinde irili ufaklı birçok kanyon yer almaktadır. Kanyonun toplam uzunluğu ise 75 kilometre kadar bir mesafe kadardır.

36-Pamukkale Travertenleri-Denizli

Denizli denilince akla ilk gelen yerlerden biri Pamukkale Travertenleri’dir.  Pamukkale ilçesinin de en gözde yeridir. Bu ilçeye gelip de travertenleri görmeden gidilmez. İlçeye kar gibi beyazlık veren travertenler, güzelliği ve harikulade atmosferi ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Kimyasal reaksiyon sonucu çökme ile meydana gelmiştir. Meydana gelen bu kayalar suyun hava ile birleşmesi sonucu kalsiyum karbonat birikir. Böylece travertenler kar gibi beyaz ve eşsiz bir güzelliğe kavuşur. UNESCO Dünya Miras listesinde alan Pamukkale Travertenlerini mutlaka görmelisiniz.

37-Kurşunlu Kaplıcaları-Manisa

Manisa’nın Salihli ilçesinde birçok kaplıca yer almaktadır. Salihli ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Kurşunlu Kaplıcaları birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bu kaplıcaların suları romatizma hastalıkları, eklem hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, ameliyat sonrası rahatsızlıklar, sinirsel hastalıklar, kireçlenme, cilt ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Banyo ve içme kürü olarak kullanılan Kaplıca suları 52-96 derece sıcaklığa sahiptir. Kurşunlu Kaplıca etrafında 3 adet ev tipli konaklama tesisi, kafeterya, çay bahçesi, restoran, fırın, kasap büfe ve manav yer almaktadır.

38-Ölüdeniz-Muğla

Ölüdeniz Fethiye ilçe merkezine 11 km uzaklıktadır. Tertemiz suyu ve kumu tertemiz ile dikkat çekmektedir. Yeşillikler ve sarp kayalıklar ile çevrili olan Ölüdeniz’e de listenizde yer vermenizi tavsiye ederiz. Görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri olan Ölüdeniz birçok gezi alternatifini de içinde barındırmaktadır.

Ölüdeniz Plajı, dünyanın en güzel kumsalı seçilmiş ve mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Ölüdeniz’in yanında orman içinde yer alan Ölüdeniz Tabiat Parkına da gidebilirsiniz. Burada günübirlik tatil yapıp dinlenebilirsiniz.

Yemyeşil bir doğaya sahip bu parkta yamaç paraşütü de yapma alternatifine sahipsiniz. Bunların yanı sıra, doğa yürüyüşü yapabilir ve olta ile balık tutabilirsiniz ya da tekne turları ile mavi yolculuk yapabilirsiniz.

39-Ankara Kocatepe Camii, Ankara

Çankaya ilçesinin Kocatepe semtinde bulunan bu cami 1967 yıllında inşaatına başlanıp 1987 yıllında hizmete girmiştir. Ülkemizde görülmesi gereken camilerden birisidir.

40-Harikalar Diyarı, Ankara

Ankara ilinin Sincan ilçesinde yer almaktadır. Burası, ABB tarafından çok büyük bir park olarak insanların hizmetine açılmıştır. Avrupa’nın en büyük kentsel parklarından biridir. Sincan ilçesinin turizm açısından gelişmesini ve dikkat çekmesini sağlamıştır. Harikalar Diyarı Parkında; piknik alanları, masal adası kültürel alanlar, yeşil alanlar, spor alanları, nikah salonu gibi alanlar yer almaktadır. Harikalar Diyarını ziyaret edebilir ve burada unutamayacağınız eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir