Futbolcular neden yırtık tozluk giyer?
  1. Anasayfa
  2. Diğer Bilgiler
Trendlerdeki Yazı

Futbolcular neden yırtık tozluk giyer?

0

Tozluklar, futbolcular tarafından giyilen uzun çoraplara verilen isimdir. Bu çoraplar futbolcuların rahat edebilmesi için üretilmişlerdir. İlk başlarda bu çorapların uzun üretilmesinin nedeni futbolcuların bilekleri ile birlikte baldırlarının da koruma altına alınmasıydı. Ancak günümüzde bu çoraplar ayakları daha sıkı sarmak ve ayakların terlemesini engellemek gibi amaçlara da hizmet etmektedir.

Tozlukların ayakları daha sıkı sarması için daha dar üretiliyor olması dolayısıyla, bazı futbolcular kas sakatlıklarının tetiklendiğini düşünmektedir. Bu yüzden tozlukların arkasında yırtıklar açılarak bu uzun çorapların gevşemesi sağlanmaktadır.

Aslında kimi uzmanlara göre bu davranış şekli, psikolojik rahatlama sağladığı için futbolcular tarafından tercih edilmektedir. Tozlukların esnek yapısı ve ayak kaslarının şeklini alması dolayısıyla sakatlıklara yol açabilme düşüncesi oldukça imkansız görünmekle birlikte, bazı futbolcular psikolojik olarak kendilerini daha rahat hissettiklerinden dolayı bu tozluk tarzını sürekli kullanmaktadır.

Teknoloji ne kadar ilerlemiş olursa olsun, rahatlık ve sakatlanma korkusu birleşince, futbol sahalarında ortaya ilginç görüntüler çıkması kaçınılmaz bir hal alıyor. Görünen o ki yırtık tozluk modası uzun yıllar daha futbolcular arasında moda olacak gibi duruyor. Bir öngörü olarak, tozluk üreticilerinin de futbolcuların rahat edebilmesi için üretim bandında tozluklara belirli aralıklarla yırtıklar koyabileceği düşüncesi hiçte hayal gibi durmuyor.

Her ne kadar son zamanlarda oldukça fazla yırtık tozluk giymiş futbolcu görsek de, bu modaya ayak uydurmayan futbolcularda yok değil.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir