Pasif gelir nedir? Pasif gelir nasıl elde edilir?
 1. Anasayfa
 2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Pasif gelir nedir? Pasif gelir nasıl elde edilir?

0

Halk arasında uyurken bile kazanç elde etmek manasına gelen pasif gelir, minimum çaba ile gelir elde etmek manasına gelir. Her insan en sonunda finansal özgürlüğünü kazanmak için pasif gelir elde etmek ister. Finansal özgürlüğün asıl amacı ise zamanını ve gücünü para kazanmanın dışında ki aktivitelere ayırmaktır.

Pasif gelir oluşturmanın en önemli şartlarından biri, geliri elde etmek için yapılacak işin başlangıcında sıkı çalışmaktır. Pasif gelirin oluşabilmesi için yapılan çalışma uzun yıllar süren bir çalışma değildir. Ancak yine de pasif gelirin elde edilebilmesi için emek verilmesi gerekmektedir.

Pasif gelir nasıl elde edilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere pasif gelir elde edebilmek için başlangıçta biraz çaba sarfetmek gerekir. Planlı ve sıkı çalışma ile pasif gelir elde etmeyi planladığınız sistemi geliştirmeli ve hayata geçirmelisiniz. Bunun içinde birtakım aşamaları tamamlamanız gerekebilir. Pasif gelir hedeflenen sistemi hayata geçirmek için tamamlamanız gereken aşamalar şunlardır:

 1. Öncelikle yetenekli ve istekli olduğunuz alanı belirleyin.
 2. Hiçbir işe başlamadan önce planlama yapın.
 3. Olası negatif durumları da göz önünde bulundurmayı unutmayın.
 4. Aceleci davranmak yerine sistemli ve sağlam adımlarla işe başlayın.
 5. Sabrınızı asla kaybetmeyin.
 6. İşi tam anlamıyla tamamlamadan pasif gelir elde etmeye başlasanız bile bırakmayın.
 7. İşinizi yakın arkadaşlarınız dahil kimseyle paylaşmayın. (Bu maddeyi bencil olmak anlamında kullanmıyoruz. Aslında buradaki amaç kesinlikle pasif gelir elde etmeye başladığınız işin dallanıp budaklanarak yerle bir olmasını engellemek. Örneğin; daha önce internet ortamında çok fazla rastlayamadığımız bir konu hakkında bir internet sitesi açtığınızı ve belirli bir emek sonucu siteyi iyi bir kazanç kapısı haline getirdiğinizi varsayalım. Keşfedilmemiş bir icat gibi elinizde duran bu siteyi bir yerlerde açıklayacak olursanız, bu işte para varmış diyerek belki de onlarca ortak sizinle aynı konuda site açacak ve siteniz bir anda değersizleşecek.)
 8. Elde ettiğiniz pasif gelirleri riski bulunmayan ya da az riskli yatırımlara dönüştürün. Riski dağıtmak her zaman tek bir yerde toplanmasından daha iyidir.

Pasif gelir elde edilebilecek işler nelerdir?

Pasif gelir elde edebileceğimiz işleri anlayabilmek için öncelikle aktif gelir ve pasif gelir ayrımını iyi yapabilmek gerekir. Aşağıdaki tabloda aktif ve pasif gelir ayrımına ilişkin bir kaç örnek yer almaktadır. Tabloyu inceleyerek farkı daha iyi anlayabilirsiniz.

Aktif GelirPasif Gelir
Danışmanlık yapmak veya para karşılığı seminerlere katılmakOnline olarak hazırladığınız kursları para karşılığında satışa sunmak
Bilgisayar programcılığı yapmak (Freelance dahil)Bir bilgisayar programı oluşturup, satışa sunmak
Taksi şoförlüğü yapmakArabanızı kiraya vermek
İnşaat yapmakEmlak yatırımı yapmak

Bu ayrımı tablodaki örneklerle açıkladıktan sonra, pasif gelir elde etmenizi sağlayacak iş tavsiyelerimizi sıralayabiliriz. Aşağıda maddeler halinde sıralayarak detaylarına değinmediğimiz işleri, derinlemesine araştırarak nasıl pasif gelir elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 • Web sitesi ya da blog kurup reklam alarak para kazanmak.
 • Online eğitim hazırlayarak satışa sunarak para kazanmak.
 • Cep telefonları veya bilgisayarlar için oyun ya da program oluşturarak para kazanmak.
 • Bankalardan faiz ya da kâr payı getirisi elde etmek için mevduat hesabı açmak.
 • Elinizdeki araç ya da ekipmanları kiraya vererek para kazanmak.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir