Genel Kültür nedir? Genel Kültür hangi konuları kapsar?
  1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

Genel Kültür nedir? Genel Kültür hangi konuları kapsar?

Toplumun geneli tarafından bilindiği varsayılan bilgiler topluluğu olarak tanımlayabileceğimiz Genel Kültür terimi, Kültür kavramını da içinde barındırmakla beraber daha farklı anlamları da içerisinde barındırmaktadır.

1

Genel Kültür kavramının net olarak bir tanımını yapmak mümkün olmasa da, belirli bir toplumda yaşayanların genelinin bildiği veya bilmesi gerektiği varsayılan bilgiler topluluğu olarak tanımlamak yanlış olmaz. Bu kavram Genel ve Kültür kelimelerinden oluşmasına karşın bu iki kelimenin tek başına anlamlarının bir araya getirilmesi ile bu kavramı tanımlamak imkansızdır. Genel olarak güncel bilgileri tanımlarken kullansakta Tarihi Genel Kültür gibi alanlarda geçmiş ile alakalı bilindiği veya bilinmesi gerektiği varsayılan bilgiler içinde Genel Kültür kavramı kullanılmaktadır.

Toplum hayatına yön veren, toplumda önemli değişikliklere neden olan ve toplumdaki çoğu kişiye etki eden bilgiler de Genel Kültür kavramı içinde değerlendirilir. Örnek vereceksek olursak; “11 Eylül Saldırıları ABD’nin hangi eyaletlerinde gerçekleştirilmiştir?” sorusu içerisinde yer alan 11 Eylül, 2001 tarihinden itibaren insanlar için normal bir gün olmaktan çıkmış, ABD’yi ve hatta dünyayı etkileyen bir tarih olarak hafızalarımızda yer edinmiştir. Bu bilgi, Genel Kültür bilgi dağarcığının içerisinde yer alan ya da alması gereken önemli bir bilgidir.

Genel Kültür kavramı ülkemizde sınavlarda da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. KPSS ve Bankacılık sınavları gibi bazı sınavlar da Genel Kültür başlığı altında sorular sorulmakta, özellikle güncel konular sıklıkla ele alınarak katılımcılara soru olarak yansıtılmaktadır.

Genel Kültür hangi konuları kapsar?

“Genel Kültür kavramı şu konuları kapsar” demek oldukça zordur. Çünkü her alanın kendi içerisinde Genel Kültür kapsamına alınabilecek bilgileri mevcuttur. Örneğin; Kimya biliminin, edebiyatın, tarihin ve birçok alanın kendi içerisinde Genel Kültür bilgisi olarak değerlendirilebilecek bilgilere sahip olduğu söylenebilir.

Genel Kültür bilgisi örnekleri

Genel Kültür kavramının daha iyi anlaşılabilmesi açısından aşağıda bazı ilginç Genel Kültür bilgileri bulunmaktadır.

  • Çin Seddi 21 milyon 196 bin 180 metre uzunluğundadır.
  • Lahana, karnabahar, brüksel lahanası, brokoli aynı bitkinin sadece farklı üreme formlarıdır. Bu bitki ise Brassica oleracea’dır.
  • 1945’te batan U-1206 denizaltısının batma sebebi, tuvalete giren kaptanın sifona basmak yerine yanlışlıkla başka bir kola basmasıdır.
  • Doğaya atılan sadece bir izmarit bile 40 litre suyun kirlenmesine sebep olur.
  • Fransa 1977 yılına kadar giyotinle ceza uygulanmıştır.
  • Dünyanın en büyük hayvanı mavi balinadır.
  • Türkiye’ye ait en büyük ada Gökçeada’dır. Diğer adıyla İmroz adasıdır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Genel kültür kavramını bize en güzel şekilde dile getirmiş ve anlatmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir