Dünya’nın ilk büyücülük okulu hangisidir?
  1. Anasayfa
  2. İlk Sözlük

Dünya'nın ilk büyücülük okulu hangisidir?

Büyü ve sihir gibi kavramlar aslında antik çağ medeniyetlerine kadar dayanmakla birlikte, her dönemde merak konusu olmuştur. Özellikle günümüzde teknolojinin de yardımıyla imkansız gibi görünen durumların ekranlarımıza yansıtılması bu merakı daha da körüklemiştir. Polonya'da bir kurum bu meraktan ve ilgiden ilham alarak 2014 yılında dünyanın ilk büyücülük okulunu açmış ve öğrenci kabulüne başlamış.

0

Büyücülük ve sihir denildiğinde genellikle herkesin aklına Harry Potter film serisinin geldiği aşikardır. Ancak artık gerçek hayatta da büyücülük ve sihir ile alakalı bir okul bulunmaktadır. Czocha College of Witchcraft and Wizardry adıyla Polonya da açılan bir okul, dünyanın ilk büyücülük okulu ünvanına sahip. 2014 yılında açılan bu okul, 18 yaş üzeri bireyler için hizmet vermektedir. İsminin Türkçe karşılığı Czocha Cadılık ve Büyücülük Koleji‘dir.

Harry Potter filminden esinlenilerek açılan bu kolej, eğitim vermek için Güney Polonya’da bulunan 800 yıllık bir kaleyi seçmiş. Kaleyi küçük dokunuşlarla mistik ve büyülü bir hale getiren okul yöneticileri, okul kurallarını belirlerken de filmden yararlanmışlar. Örneğin; eğitim almak için koleje gelen kişilere, büyücülük dünyasına daha yakın isimler verilmesi bunun bir göstergesidir.

Okulun eğitim süresi toplamda en fazla 4 gün olarak planlanıyor. Bu 4 günde kişilere seçtikleri uzmanlık alanlarında eğitim veriliyor. Uzmanlık alanları ise 5’e ayrılıyor:

  1. Seherbazlar (Sihirbazlar)
  2. Lanet Bozanlar
  3. Şifacılar
  4. Büyüzoologlar (Sihirli hayvan bilimciler)
  5. Konuşulamayanlar

Okul aslında gerçekten büyücülük faaliyetlerini öğretmiyor. Tamamen “Role Play“, yani gerçek hayata dair oyunculuk içeren bir tür tiyatro diyebiliriz. Amaç buraya gelen insanlara hoşça vakit geçirtmek. Ayrıca Harry Potter hayranlarına bir nebze olsun o havayı solutabilmek.

Okul kurucuları bunu yaparken elbette bir miktar ücret talep ediyorlar. Bu eğitime katılmanın fiyatı ise yaklaşık olarak 655 € (12.680 Türk Lirası) olarak belirlenmiş durumda.

Czocha College of Witchcraft and Wizardry tanıtım videosu

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir