İstihare Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?-2023
  1. Anasayfa
  2. İslamî Bilgiler

İstihare Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?-2023

İstihare Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

0

İstihare Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

İstihare Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?, İstişare namazı, bir karar vermeden önce Allah’tan yardım istemek için kılınan bir namazdır. Bu namaz, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından tavsiye edilmiştir. İstişare namazı kılınırken, kişi karar vermeden önce Allah’tan rehberlik ve yardım istemektedir.

İstihare namazı, bir karar vermeden önce Allah’tan yardım istemek için kılınan bir namazdır. Bu namaz, özellikle büyük kararlarda ve hayatın zorlu anlarında insanlara yardımcı olması için yapılmaktadır. İstihare namazı kılınırken, Allah’a dua edilir ve ardından uyuyup rüya görülmesi beklenir. Bu rüya, karar verme sürecinde rehberlik sağlayacak bir mesaj içerebilir.

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?, İstişare namazı, farz namazlar gibi kılınır. İstişare namazı kılınırken, iki rekat namaz kılınır. İlk rekatta Fatiha suresi okunur ve ardından birinci kıyamda “Sübhaneke” denir. Daha sonra tercih edilen bir Kur’an ayeti okunur. İkinci rekatta da Fatiha suresi okunur ve ardından “Sübhaneke” denir. Daha sonra yine tercih edilen bir Kur’an ayeti okunur.

Namazın sonunda ise, “Allahümme inni esta’irüke bi ilmike ve esta’udü bike kudrateke ve es’elüke min fadlike’l azîmi feinneke takdiru velâ akdiru ve ta’lemu velâ a’lemu ve ente allâmü’l-ğuyûbi. Allahümme in kunte ta’lemu hâzâ’l-emre hayran lî fî dînî ve meâşî ve aâkibeti emrî fakdirhu lî ve yessirhu lî sümme bârik lî fîhi ve in kunte ta’lemu anna hâzâ’l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve aâkibeti emrî fesrifhu anni vesrifni anhu ve kudüri lîye’l-hayra hayse kâne sümme rad-dıni bihi” diye dua edilir.

İstihare Namazı Nedir

İstihare Namazı Hangi Durumlarda Kılınabilir?

İstihare Namazı Hangi Durumlarda Kılınabilir?, İstişare namazı, hayatımızdaki herhangi bir önemli karar öncesinde kılınabilir. Örneğin;

  • Evlilik kararı alırken,
  • İş seçimi yaparken,
  • Yeni bir eve taşınırken,
  • Yeni bir araba alırken,
  • Yaşamınızda önemli bir karar almadan önce.

İstihare Namazında Kaç Gün Yatılmalıdır?

İstihare Namazında Kaç Gün Yatılmalıdır?, İstihare namazında kaç gün yatılması gerektiği konusu, birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Ancak, bu konuda kesin bir süre yoktur. Bazı kişiler bir gece uyuduktan sonra istihare namazını kılar ve kararlarını verirken rüyalarından yararlanırlar. Bazıları ise, üç veya yedi gün boyunca istihare namazı kılar ve sonunda bir rüya görürler.

İstihare Namazı Nedir

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir