Afganistan’ın ilk yerli otomobili Mada 9
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Afganistan'ın ilk yerli otomobili Mada 9

Afganistan'da kadınlara yönelik attığı adımlarla tüm dünyanın tepkisine neden olan Taliban, bu kez çok farklı bir konuyla gündemde. Afganistan'ın ilk yerli süperspor arabası Mada 9'un test sürüşünü yapan ve prototip aracı görücüye çıkaran Taliban, dünyada gündem olmayı başardı.

0

Taliban yönetimi tarafından görücüye çıkarılan Mada 9 her ne kadar Bugatti Chiron modelini çağrıştırsa da, tasarımda özgün denilebilecek detaylarda bulunuyor.

Twitter da paylaşılan aşağıdaki görüntülerde aracın prototip geliştirme çalışmalarını ve bitmiş halini görüntüleyebilirsiniz.

Mada 9 ne zaman seri üretime geçecek?

Geçtiğimiz yıl içerisinde Afganistan’da yönetimi tamamen ele geçirerek, ülke adını Afganistan İslam Emirliği değiştiren Taliban, 5 yıllık çalışmalarının sonucunda Mada 9 ismini verdiği otomobilin test sürüşlerini gerçekleştirdi. Bu görüntülerin ardından otomobilin ne zaman seri üretime gireceği merak konusu oldu.

Taliban mühendislerinin yapmış olduğu açıklamaya göre, otomobilin seri üretimine 2023 Ocak ayının ilk haftası itibariyle başlanacak.

Mada 9 teknik özellikleri neler?

Afganistan tarafından aracın teknik özelliklerine dair henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak aracın görüntülerinden yola çıkarak normal otomobillere kıyasla çok daha yüksek bir ivmelenmeye sahip olduğunu söylemek mümkün.

Bu otomobil projesi şu an için, Afganistan Navavari Teknik ve Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde çalışan mühendisler tarafından yürütülmekte olup, arkasında henüz büyük bir otomobil üreticisi bulunmamakta.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir