Convidecia Air (Solunabilir Covid Aşısı) nedir?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Convidecia Air (Solunabilir Covid Aşısı) nedir?

Çinli şirket tarafından geliştirilen solunabilir Covid-19 aşısına onay verildi. CanSino Biotech tarafından geliştirilen “Convidecia Air”, Covid-19 aşıları arasında enjektör yerine nebulizatör ile uygulanan ilk örnek olacak.

0

Çin’de solunum yolu aracılığıyla insan vücuduna nüfuz edebilen Covid-19 aşısı için acil kullanım onayı verildi.  Ulusal Tıp Ürünleri İdaresi, CanSino Biotech tarafından geliştirilen dünyanın ilk solunabilir Covid-19 aşısının inaktif aşılardan iki doz yaptırmış kişiler tarafından hatırlatma dozu olarak kullanılabilmesine karar verildi.

Convidecia Air adı verilen aşı, şirketin daha önce geliştirdiği tek doz Covid-19 aşısı Convidecia’nın solunum yoluyla uygulanabilen bir versiyonu olacak. Aşının enjektör ile uygulanan şekli, şubat ayında Çin Ulusal Tıp Ürünleri İdaresinden, mart ayında ise DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından acil kullanım onayı almıştı.

Aşı Virüsün Güçsüzleştirilmiş Halini İçeriyor

Aşının uygulanmasında solunabilir şeklinde enjektör yerine nebulizatör kullanılıyor. Nebulizatör aşı sıvısını hava kabarcıklarına dönüştüren püskürtücü aygıttır. Virüsün güçsüzleştirilmiş halini içeren aşının, solunum yolu aracılığıyla bulaşan virüsün doğal immün sistemi uyarması ve bu yolla vücutta immün cevabı oluşturması amaçlanıyor. Convidecia Air, Covid-19 aşıları arasında enjektör yerine nebulizatör ile uygulanabilen ilk örnek olacaktır.

Sprey formundaki aşılar, özellikle solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara karşı koruma sağlamak için yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu yöntem, aşıların üretim ve uygulama maliyetlerini oldukça düşürüyor.

Enjektör ve iğne gerektirmeyen bu düzenek sağlık erişiminin yeterli olmadığı uzak bölgelerde kullanımı açısından da kolaylık sağlanacağı düşünülüyor. Derin dondurucuda muhafaza edilmesi gereken aşı sıvılarının aksine, solunabilir aşı sıvısının 2 ile 8 derecede kimyasal bütünlüğü bozulmadan korunarak muhafaza edilebiliyor. Bunun küresel olarak yaygın bağışıklık korumasında yardımcı olacağı düşünülüyor.

Kullanım Onayının Ardından Şirketin Hisseleri Değer Kazandı

Solunabilir Covid-19 aşısı için yapılan ve sonuçları The Lancet dergisinde yayınlanan klinik denemelerde güçlü bağışık yanıtı uyardığı görülmüştür. Çin’in Jiangsu eyaletinde 420 yetişkin birey üzerinde yapılan denemelerde aşının daha önce Sinovac tarafından geliştirilen Coronavac aşısından iki doz yaptırmış olan deney gruplarında solunum organlarının hücrelerinde virüse daha dirençli olduğu tespit edilmiş.

Acil kullanım onayının ardından CanSino Biotech şirketinin hisseleri, Şanghay Borsası’nda %10, Hong Kong Borsası’nda %7 değer kazandı.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir