TOGG hakkında genel bilgiler
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

TOGG hakkında genel bilgiler

Türkiye'nin teknolojik alanda geleceğine ışık tutacak, öncü bir adım niteliğindeki TOGG otomobilinin yollara çıkmasında sona gelindi. Bu heyecan verici otomobil hakkında çok konuşulsa da akıllarda hala birçok soru mevcut. TOGG otomobilinin özellikleri nelerdir? TOGG otomobili hangi model ve renklerde sunulacak? TOGG otomobilinin fiyatı ne kadar olacak? Bizlerde bu yazımızda TOGG otomobili hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

1
9.2

 • Tasarım 9.4
 • Performans (Elektrikli araçlar baz alınmıştır.) 9.2
 • Donanım 9.7
 • Güvenlik (Testlere tabi olmadan yapılan değerlendirmedir.) 8.2
 • Teknolojik Yenilik 9.4

TOGG, Devrim arabalarından uzun bir zaman sonra Türkiye’nin üreteceği ilk yerli ve milli elektrikli otomobilidir. Otomobilde yurt dışına bağımlılığı azaltacak bir gelişmeye imza atan TOGG, Türkiye için çok önemli bir adımdır. Türkiye’nin mühendislik ve teknik alanda ne kadar geliştiğini tüm dünyaya göstermiştir. Araç gücünü lityum iyon pillerden almaktadır. Şarj edilebilen elektrikli otomobil tek şarj ile bataryanın kapasitesine göre 300 km ve 500 km menzile sahip iki farklı güç paketi ile sürücülere sunulacaktır.

Araç bataryalarının %80 oranında şarj olması için 30 dakikadan daha kısa bir süre planlanmaktadır. Türkiye’nin her yerine elektrikli otomobiller için şarj istasyonları kurulması planlanıyor. TOGG için seri üretime geçilmesinin hemen ardından bu hızlı şarj istasyonları için de altyapı ve inşa çalışmaları başlayacağı söylenmektedir. Artık akıllı telefonlarımız gibi TOGG araçlarınızı da hızlı şarj istasyonları hızlı bir şekilde şarj edebileceksiniz.

TOGG Açılımı Nedir?

TOGG isim olarak herkes tarafından merak edilmektedir. Akılda kalıcı bir isme sahip olan TOGG’un açılımı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ve Sanayi Ticaret A.Ş ‘nin kısaltılmış halidir. Türkiye’de yerli otomobil üretimi kararı alan kurum ve şirketlerin vermiş olduğu ortak bir isimdir. TOGG üzerinde çalışan ekibin kısaltmasından oluşmaktadır.

TOGG’un Özellikleri Nelerdir?

TOGG göz alıcı dış görünüşü ile görenleri adeta büyülüyor. Dış rengi metalik görünümlü, menekşe ve çivit mavisi karışımlı gri renktedir. Stil olarak tasarımının temelini güçlü arka tasarım ve ön tarafta bulunan farlardan başlayıp arka kısıma kadar uzanmış güçlü omuz çizgisi oluşturmaktadır. Ön kısımda TOGG’u tüm ihtişamıyla gözler önüne seren aydınlatmalı logosu bulunmaktadır. TOGG logosu Doğu ve Batı kültürlerinin beraberliğini temsil etmektedir.

Ön camı, elektrikli mimariye uygun olarak en baştan tasarlanmış jantlar ise çok kollu lale özelliğini taşımaktadır. İç mekanda entegre emniyet kemeri bulunan 4 adet tekli koltuk yer almaktadır. Otomobil yol durumu ile bilgiyi hologram teknolojisi ile sanal olarak aktarmaya uygun tasarlanmıştır. Holografik teknoloji sayesinde sürücülerin gözlerini yoldan ayırmasına gerek kalmamıştır. Yol ve çevresel faktörler hakkında detaylı bilgiyi holografik asistan sizlere sunacak. TOGG park etme gibi birçok işlemi sürücüye gerek olmadan yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Otomobilin teknik özellikleri uzaktan yenilenebilecek.

TOGG logosu Doğu ve Batı kültürlerinin beraberliğini temsil etmektedir.
TOGG logosu Doğu ve Batı kültürlerinin beraberliğini temsil etmektedir.

TOGG’un Teknik Özellikleri Nelerdir?

TOGG elektrikli bir otomobildir. Elektrik teknolojisi ile çalışan TOGG, arkadan itişli versiyonunda 200 beygir güç üretecektir. 4 tekerlekten çekişe sahip olan versiyonunda ise 400 beygir güç üretecektir. Elektrikli otomobilin daha az güce sahip olan versiyonu ise tam şarj durumu ile 300 kilometre ve daha güçlü versiyonu ise 500 kilometre menzile sahip olacaktır. TOGG da dikiz aynaları yerine yüksek çözünürlüğe sahip kameralar bulunmaktadır. Sergilenen otomobillerin jant boyutları 235/50/19 şeklindedir.

Kokpit üzerinde bulunan sürücüye dönük bir kamera bulunmaktadır. Bu sensör kamera sayesinde sürücü hakkında bilgiler alınıyor, yorgunluk algılayıcı çalışıp güvenli sürüşe katkı sağlıyor. TOGG’un hızı 180km/sa olacak aracın 400 HP versiyonunda 0-100km/ sa hızlanma süresi 4,8 saniye, 200 HP versiyonunda ise 7,6 saniyedir.

TOGG’un Sahipleri Kimlerdir?

TOGG tek bir kişi veya kuruma ait değildir. TOGG’un sahipleri şunlardır:

 • Anadolu Grubu
 • BMC
 • Kök Grubu
 • Turkcell
 • Zorlu Holding
 • TOOB

Türkiye’nin önde gelen iş grupları güçlerini birleştirerek 25 Haziran 2018’de TOGG’u kurmuşlardır.

TOGG’un Fiyatı Ne Kadar Olacak?

TOGG için henüz açıklanmış bir fiyat bulunmamaktadır. Hala seri üretime geçilmediği için fiyatlar konusunda herhangi bir kesinlik söz konusu değildir. TOGG üretmiş olduğu otomobillerin, model ve segment bandında

 sahip olduğu özelliklere bağlı olarak bir fiyat listesi oluşturacaktır.

İlk üretimden çıkan otomobillerin fiyat olarak yüksek olacağı düşünülmektedir. Daha sonraki otomobillerin fiyat olarak uygun, halkın alabileceği şekilde olacağı söylenmektedir. TOGG için fiyat belirlenmesi yapılırken amaç rekabeti arttırıcı bir piyasa sağlamak ve fiyatları olabildiği kadar uygun bir seviyede tutmaktır.

TOGG Üretim Yeri

TOGG üretim yeri Bursa’nın Gemlik ilçesidir. Bursa Gemlik’te TOGG fabrikası Cumhuriyetin 99. Yılı olan 29 Ekim 2022 tarihinde yapılmıştır. Otomobilin 2023 yılının ilk çeyreğinde yollara inmesi ve 2030 yılına kadar bir milyon araç üretilmesi planlanmaktadır. Üretim fabrikasında yaklaşık olarak 4300 kişinin istihdam edilmesi düşünülüyor.

Beş farklı modelde yılda 175 bin araç üretimi planlanmaktadır. TOGG’a yatırım için gümrük vergisi muafiyeti, Kdv de istisna, sigorta primi desteği ve farklı vergi indirimleri ile 31 bin araçlık alım için devlet desteği garantisi verilmiştir.

TOGG Modelleri

Dünyadaki teknolojik gelişmeler karşısında kayıtsız kalmayan Türkiye, yerli otomobili ile gündeme damgasını vurmuş durumdadır. Dünyada ve pek çok ülkede benzer şekilde faaliyet gösteren elektrikli otomobiller, gelecek dünya yaşamını şekillendirecek ve farklı bir boyut kazandıracak özelliklere sahip araçlardır. Yarının dünyasında benzinli otomobillerin yerini artık elektrikli otomobiller alacaktır. Türkiye bu gelişime ve değişime kayıtsız kalmayıp TOGG ‘u geliştirmiş ve piyasaya sürmüştür.

TOGG yerli otomobil SUV, Sedan ve Hatchback gibi farklı modelleri sürücülere sunmak için hazırlanıyor. İlk olarak C-SUV olarak üretilmesi bekleniyor. TOGG sırasıyla daha sonra C-Sedan, C-Hatcback, B-SUV ve C-MPV modelleri olacak şekilde toplam olarak 5 model ile piyasaya çıkmayı planlıyor. TOGG otomobil markası adı altında üretilmesi planlanan ilk modelin C-SUV olması, Türkiye’de C sınıfı araç modeli kullanımının çok fazla tercih edilmesinden kaynaklanmaktadır.

TOGG Renkleri

Doğuştan elektrikli otomobil TOGG bir otomobilden fazlası için yola çıkıyor. 2023 ‘ün ilk çeyreğinde karşımıza çıkmaya hazırlanan TOGG’un renkleri belli oldu. İlk elektrikli akıllı otomobil C-SUV ‘da güzel ülkemiz Türkiye’ nin renklerini kullanıcıları ile buluşturmayı planlıyor. Büyüleyici güzellikteki bu otomobil sahip olduğu renkleri ile sizleri ve ülkemizi yansıtmaktadır. Otomobilin dış renklerine verilen isimler şunlardır:

 • Anadolu
 • Gemlik
 • Oltu
 • Kula
 • Kapadokya
 • Pamukkale

TOGG, kampüsünün de bulunduğu Gemlik’in asırlık zeytin ağaçlarının gölgesinde yer alan mavi sularını yansıtması için mavi renge Gemlik adını vermişlerdir.

Anadolu topraklarındaki eşi benzeri bulunmayan cana yakınlık ve tutkuyu yansıtan kırmızı rengine Anadolu ismini vermişlerdir.

Oltu taşının göz alıcı siyahlığından ışıltılı dokusu ve sağlam yapısından dolayı siyah renge Oltu ismini vermişlerdir.

Kula’nın volkanik kökenli doğal yapısı, kayaçları ve vadileri ile asırlarca yıllık geçmişini bugüne kadar getiren gri rengine ise Kula ismi verilmiştir.

Kapadokya’nın akıl almaz güzellikteki peri bacalarının rengi olan kum beji toprak tonlarına, Kapadokya ismi verilmiştir.

Pamukkale travertenlerinin göz alıcı beyazlığından dolayı ise C-SUV modeline Pamukkale ismi verilmiştir.

TOGG Tasarımı Kime Ait?

TOGG aracı, İtalyan bir tasarım şirketi olan Pininfarina tarafından tasarlanmıştır. Tasarım İtalyan firmasına ait olsa da hazırlanan konseptte özgün değişiklikler de yapılmıştır. Bu tasarımların testini gerçekleştirmek için İtalya’da prototip araçlar da üretilmiştir. Bu sayede, TOGG aracına en çok yakışan tasarıma karar verilip Türkiye’de üretimine başlanmıştır. Aracın tasarımı için toplamda 121 adet mühendis çalışmıştır. Euro NCAP testlerindeki çarpışma denemelerinde beş yıldız alarak oldukça başarılı bir performans sergilemiştir. Araçta toplamda 7 adet standart, 2 adet de opsiyonel hava yastığı bulunmaktadır.

TOGG’un üretilecek ilk modelleri, C sınıfı SUV olacaktır. Seri üretimin başladığı 2023 yılından itibaren ise bu model sayısının gittikçe artması planlanmaktadır. 2030 yılına toplamda 5 farklı modelin üretilmesi planlanmaktadır.

Aracın ön ızgarasında lale şeklinde motifler yer almaktadır. Ayrıca, aracın gösterge paneli tamamen elektronik ekranlara sahiptir. Bu gösterge panelinde üç gösterge ekranı ve yaklaşık olarak 25,4 cm boyunda (10 inç) navigasyon ekranı ve multimedya yer almaktadır.

TOGG Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Grup Toplantısı’nda TOGG’un çıkış tarihiyle ilgili açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizin ilk yerli ve milli otomobil markası TOGG’u Cumhuriyetimizin 99. kuruluş yıl dönümüne yakışır şekilde 29 Ekim’de banttan indirdik. Şubat ayında satışı, Mart ayı sonunda teslimi başlayacak TOGG, Türkiye’nin yeni prestij markası olarak ülkemizi dünyada başarıyla temsil edecektir.”

TOGG’un satışı Şubat 2023’te başlayacak.

Bu açıklamadan da anlaşılabileceği üzere, TOGG’un satışı Şubat 2023’te başlayacak. Şubat’ta başlayacak satışın ardından bir ay sonra ise aracı satın alan kişiler aracın teslimatı yapılacak. Uzun zamandır çıkış tarihiyle gündeme gelen TOGG’un çıkışı için kısa bir süre kaldı diyebiliriz.

TOGG Kaç TL Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOGG’un açılış töreninde aracın fiyatıyla ilgili sorulara cevap verdi. Söylediklerine göre ön satış Şubat itibari ile başlayacak ve fiyatta ön satışın başlaması ile birlikte yani Şubat ayında açıklanacak.

Kendi sınıfındaki araçlarla yarışabilecek potansiyelde olan TOGG, fiyat anlamında ise kendi sınıfındaki araçlara oranla çok daha ucuz olacağı söylenmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tam fiyat vermese kulislerdeki bilgilere göre aracın yaklaşık olarak 900 bin lira olması bekleniyor.

TOGG’un ilk modeli olan C segmenti SUV modelinde düşük ÖTV uygulanacağı için fiyatların aynı segmentteki araçlara göre daha uygun olacağı tahmin ediliyor. Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, aracın ÖTV oranıyla ilgili bulunduğu açıklamaya göre aracın %10 ÖTV’ye sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu da aracın yabancı model rakiplerine göre daha uygun olma ihtimalini arttırmak ile birlikte, tercih sebebi haline gelmesini sağlayacaktır.

TOGG Ne Kadar Yakar?

TOGG’un duyurulduğu ilk tarihten itibaren en çok sorulan sorulardan biri kilometre başına ne kadar yakacağıydı. TOGG, elektrikli bir otomobil olduğu için yakıt ile çalışan otomobillere göre daha az yakacaktır. Elektrikle çalıştığı için kilometre başına maliyetin %25 – %75 oranında azalacağı düşünülüyor. Bu oran, şarjı nerede yapacağınıza göre değişiklik göstermektedir. İşte şarj tipine göre TOGG ne kadar yakar;

TOGG, eğer ev tipi elektrikle doldurulursa, kilowatt başına 2,6 TL’lik bir maliyeti olacağı söyleniyor. Bu sayede 500 kilometrelik bir yol ev tipi elektrik sistemiyle şarj edildiği takdirde 500 kilometreyi 235 TL gibi bir ücrete gidebileceksiniz. Aracı işyerinde şarj etmeniz durumunda ise kilowatt başına 4,45 TL’lik bir ücreti olacağı belirtiliyor. Aracın şarjını bu şekilde doldurmanız durumunda ise aynı yolu 400 TL’ye gidebileceksiniz.

TOGG’un açacağı hızlı şarj istasyonu kullanılarak ise kilowatt başına 7,7 TL’ye aracı sarj edebileceksiniz. Bu yöntem kullanılarak yapılan dolumlarda ise 500 kilometrelik yol 585 TL’ye gidilebilecek. En pahalı yöntem olmasına rağmen benzinli araçlara göre yine de %25 daha az yakmaktadır. Benzinli araçlar aynı yolu gitmek için 920 TL gibi bir benzin parası gerektirirken, dizel araçlar ise yine 500 kilometreyi 745 lirayla kat edebilmektedir. Kısacası, TOGG’un her türlü benzinli araçlardan daha az yakacağını söyleyebiliriz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Devler liginde yer alacak olmanın mutluluğu da ne bileyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir