Eyyam nedir? Eyyamcı ne demektir?
  1. Anasayfa
  2. Türkçe-Edebiyat

Eyyam nedir? Eyyamcı ne demektir?

Eyyam kelimesi Türkçe de çok sık kullanılmasa da, bazı kalıplaşmış halleri karşımıza çıkabilmektedir. Arapça kökenli bu kelimenin anlamını ve kalıplaşmış bazı hallerini aşağıda görebilirsiniz.

0

Eyyam: Arapça kökenli sözcüktür. Türkçe, “günler” anlamına gelir. Arapça da أيّام şeklinde yazılmaktadır. Arapça da يوم olarak yazılan gün kelimesinin çoğuludur.

Bir beyaz lerze, bir dumanlı uçuş,
Eşini gaib eyleyen bir kuş gibi kar
Geçen eyyâm-ı nev-bahârı arar.

Cenap Şahabettin

Eyyam ağası: Fırsat kollayarak büyüklere (işine yarayacak kişilere) yaranmaya çalışan kimse. Eyyam reisi veya eyyam efendisi şeklinde de kullanılmaktadır.

Eyyam-ı Biyz: Türkçe de “aydınlık günler” anlamına gelir. Ayın en parlak olduğu hicrî ayların 13, 14 ve 15. gecelerini kapsamaktadır. Ay bu gecelerde tam olarak göründüğü ve geceleri her zamankinden daha aydınlık olduğu için bu günlere “Aydınlık Günler” anlamına gelen “Eyyam-ı Biyz” denilmiştir. Bu günlerde oruç tutmak peygamber efendimizin sünnetidir. Bu günlerde tutulan oruçlara “Eyyam-ı Biyz Oruçları” ismi verilmektedir.

Ebû Zer’den (r.a) rivayetlerine göre Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu:

“(Ey Ebû Zer!) Ayda üç gün oruç tutacağın zaman, on üç, on dört ve on beşinci günleri tut.” (Tirmizî, Savm 54)

Eyyam ola: Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre bu kelime “havanın iyi olmasını dilerim” anlamına gelir. Genellikle denizciler için kullanılan bu ifade, “işiniz rast gitsin” manasında günlük hayatta da kullanılmaktadır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir