Evde aile veya arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar
 1. Anasayfa
 2. Yaşam-Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Evde aile veya arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar

Aile ve arkadaşlarla vakit geçirebilmenin çok önemli olduğu bu dönemde, evde daha eğlenceli zaman geçirebilmenize bazı oyunların önemli ölçüde katkısı olabilmektedir. Bu yazımızda sizler için oluşturduğumuz liste ile beraber, evde keyifli zaman geçirebileceğiniz oyunlara ulaşabileceksiniz.

0

İster aileniz ile isterseniz de arkadaşlarınız ile birlikte keyifli bir zaman geçirmek artık imkansız değil. Sizler için oluşturduğumuz bu liste ile keyifli anlar sizleri bekliyor. Hem oynayıp hem de sohbet ederek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

1. Scrabble – Kelime üretme ve türetme oyunu

Her zamanın ve her yerin oyunu olarak tanımlayabileceğimiz Scrabble oyunu oldukça eğlenceli bir oyundur. Evde, piknikte, okulda, sahilde… Aklınıza gelebilecek her yerde ve zamanda oynamak için ideal bir oyundur. Kuralları kolay olduğu kadar oynaması da zevklidir. Kelime bilgisine güvenenlerin veya kelime bilgisini artırmak isteyenlerin mutlaka denemesi gerekir.

Oynanışı; Oyuncu harf torbasından çıkan harflerle en avantajlı kelimeleri üretir. Ürettiği kelimeler neticesinde puanlar kazanır. Oyun sonunda en çok puan toplayan oyuncu oyunu kazanır.

2. Monopoly – Emlak oyunu

Monopoly oyunu, dünya üzerinde oynanan en popüler oyunlardan bir tanesidir. Özellikle rekabet düzeyinin yüksek olması ve de gerçek hayattan izler taşıması dolayısıyla çok sevilmektedir. En az 2 En fazla 6 kişi ile oynanabilen bu oyun, ne kadar kalabalık oynanırsa o kadar fazla zevk vermektedir.

Oynanışı; Oyunun başında her bir oyuncuya belirli miktarda oyun parası dağıtılmaktadır. Oyuncular zarlar yardımıyla oyun haritası üzerinde ilerlerken, üzerine denk geldikleri yerleri dağıtılan oyun parası ile alırlar. Amaçları aldıkları yerlerden kira getirisi elde etmektir. Oyun sonunda elinde en çok para bulunan oyuncu oyunu kazanır.

3. Uno – Kart oyunu

Uno kalabalık aile veya arkadaş ortamı oyunudur. Rakiplerine karşı sayı avantajına ulaşmak, onların daha yüksek sayılarda kalmasını sağlamak temel amaçtır. Bu yüzden rekabet düzeyi yüksek bir oyundur.

Oynanışı; Tüm oyuncular oyuna 7 adet kart ile başlar. Oyuna başlayabilmek için desteden yere bir kart açılır. Yere açılan kart renginden oyuna başlanır. Diğer oyuncularda aynı renk kart ile veya aynı sayıdan farklı renk ile oyuna devam ederler. Oyun destesi içerisinde yerden kart çekilmesini sağlayan, yanımızdaki oyuncuların pas geçerek o el için oynamasını engelleyen ceza kartları bulunmaktadır. Bir el sonunda elinde kağıt kalmayan oyuncu o eli kazanır. 11 el sonunda en az puanı bulunan oyuncu oyunu kazanmış sayılır.

4. Tabu – Kelime anlatma ve bilme oyunu

Hem zaman kısıtlaması, hem de kelime kısıtlaması olan bu oyun ile, kendi yeteneklerinizi açığa çıkarabilirsiniz. Elinizdeki kelimeyi karşınızdakilere anlatmaya çalışırken ortaya eğlenceli anlar çıkacaktır.

Oynanışı; Oyuncular 2 farklı takıma ayrılır ve belirlenen sürelerde kartlarda yazan kelimeleri takım arkadaşlarına anlatmaya çalışır. Kelimeler anlatılırken yine kart üzerinde yasaklı kelimeler kullanılmamalıdır. Kelimeler anlatılırken işaretlerden yararlanılmaz. Oyun sonunda en çok kelimeyi bilen takım oyunu kazanır.

5. Jenga – Denge (Kule) oyunu

Konsantrasyon, el becerisi, yetenek… Jenga ile bunların hepsine aynı anda ihtiyaç duyacaksınız. Aile veya arkadaş ortamlarında oynanabilecek diğer bir oyunumuz Denge oyunu ya da Kule oyunu olarak da bilinen Jenga. Bu oyunun temel felsefesi sakin kalabilmek.

Oynanışı; Oyuncular kule olarak dizilen Jenga tahtalarından sırayla birer adet çekerek Kulenin en üst basamağına yerleştirir. Sırası gelen oyuncu alt sıralardan dikkatlice çektiği tahtayı en üst basamağa koyarak sırasını geçirmiş olur. Tahtayı çektiği anda veya çektiği tahtayı en üst basamağa koyduğu anda Kuleyi deviren oyuncu oyunu kaybeder.

6. İsim-Şehir-Bitki oyunu

Özellikle teknolojinin bu kadar gelişmediği, akıllı telefonlar ve bilgisayarların hayatımıza bu kadar çok girmediği dönemlerin oyunu olan İsim-Şehir-Bitki oyunu, 2 veya daha fazla kişi ile oynanabilen bir oyundur. Süre sınırlaması bulunan bu oyunda seçilen harflerle başlayan kelimeler ilgili satıra yazılarak puan alınmaya çalışılır.

Oynanışı; Oyuncular, İsim-Şehir-Bitki-Hayvan-Eşya-Ülke-Ünlü gibi kategorilerin yer aldığı kağıtlara seçilen harf ile başlayan kelimeleri yazarlar. Yazılan kelimeler sırasıyla her oyuncu tarafından açıklanır. Yazılan kelime diğer oyunculardan biri tarafından yazılmamışsa 10 puan, oyuncular aynı kelimeyi yazmışlarsa 5’er puan alırlar. İlgili alana kelime bulamayan oyuncular puan alamazlar. Oyun sonunda en çok puan alan oyuncu oyunu kazanır.

7. Sessiz sinema oyunu

Adı her ne kadar sessiz sinema olsa da oldukça eğlenceli ve gürültülü bir oyundur. Özellikle anlatılan filmi bilmeye çalışırken oldukça fazla heyecanlı dakikalar yaşarsınız.

Oynanışı; Oyuncular 2 karşı gruba ayrılırlar. Filmi anlatacak ve bilmeye çalışacak gruptan 1 kişi diğer gruptan, anlatacağı filmin bilgisini aldıktan sonra süre başlatılır. Filmi konuşmadan, sadece işaretleriyle anlatmaya çalışan oyuncunun grup arkadaşları filmi bilmeye çalışırlar. Belirlenen süre içerisinde filmi bilen grup 1 puan kazanır. Oyun sonunda en çok puanı kazanan grup oyunu kazanır.

Bu oyunda karşı takımı zorlamanın en etkili yolu, anlatılması zor filmleri seçmektir. Peki sessiz sinema oyununda hangi filmlerin anlatılması zordur? 

İşte anlatılması zor filmler önerilerimiz:

 • Olağan Şüpheliler
 • Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği
 • Rüzgar Gibi Geçti
 • Esaretin Bedeli
 • Tabutta Rövaşata
 • Öldüren Cazibe
 • Kuzuların Sessizliği
 • Üvey Annem Bir Uzaylı
 • Gerçek Yalanlar
 • Müfreze
 • Rezervuar Köpekleri
 • Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum
 • Dünden Sonra Yarından Önce
 • Ateşten Kalbe Akıldan Dumana
 • Beynelmilel
 • Komplo Teorisi

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir