Hangisi daha sağlıksız? Sigara vs elektronik sigara
 1. Anasayfa
 2. Yaşam-Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Hangisi daha sağlıksız? Sigara vs elektronik sigara

0

Sigara, insanlarda farklı etki ve hasarlara sahip, ölümcül sonuçlar doğurabilecek zararlı alışkanlıkların başında gelmektedir. İnsan vücuduna zararlı maddeler içermesine karşın, bağımlılık yapan maddeler de içerdiğinden insanlar ne kadar zararlı olduğuna bilmesine rağmen sigaradan vazgeçememektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, sigaraya alternatif olarak elektronik buhar makineleri olarak adlandırılan, e-sigaralar insanların kullanımına sunulmaya başlandı. Bu sigaraların ortaya çıkması da yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Sigara mı daha zararlı yoksa e-sigara mı?

Sigaranın zararları nelerdir?

Elektronik sigara ile sigara karşılaştırması yapmadan önce sigaranın zararlarından bahsetmekte fayda var.

 • Sigara, etrafınızda ki kişilerde rahatsızlık uyandıran kötü bir kokuya neden olur.
 • Cildinize zarar veren birçok zararlı madde içerdiğinden, yaşlı görünmenize neden olur.
 • Dişlerde sararmaya ve dişeti hastalıklarına neden olur.
 • Cilt kanseri, gırtlak kanseri ve akciğer kanseri dahil birçok kanser türünün en büyük nedenlerinden biridir.
 • Kalpte ve damarlarda önemli ölçüde tahribata neden olduğundan kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi hastalıkların sebepleri arasında yer alır.
 • Her bir nefeste yaklaşık 50 bin hücrenin ölümüne neden olduğundan inme, felç ve alzheimer gibi rahatsızıklara yol açar.
 • Mide ve yemek borusunda oluşturduğu etkiler nedeniyle ülser ve kanser oluşumu riskini artırır.
 • Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
 • Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.
 • Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
 • Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
 • Pankreas kanseri riski artar.
 • Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.

Sigara mı daha zararlı elektronik sigara mı?

Sigara içerisinde kansere neden olan ve insan sağlığına zararlı olduğu bilinen 3 binden fazla kimyasal madde olduğu bilinmektedir. Elektronik sigaralar her ne kadar bu maddeleri içermese de, elektronik sigara kullanıcıları normal sigara kullanıcılarına göre daha fazla süre sigara kullanmaktadır. Bu nedenle her en kadar daha az zararlı olduğu bilinse de kullanım süresi oldukça uzun olduğundan elektronik sigaralarda normal sigaralar kadar zararlıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), çoğunlukla tetrahidrokanabinol (THC) içeren elektronik sigara kullanımına bağlı 2500’den fazla akciğer hasarı bildirmiştir. Bu da elektronik sigaraların insan sağlığına ne kadar zararlı olabileceğini gözler önüne sermektedir.

Bu anlamda elektronik sigaraların tek yararının maddi anlamda normal sigaraya göre daha ekonomik olması gösterilebilir.

Sigara insan sağlığına oldukça zararlıdır ve kesinlikle kullanılmaması tavsiye edilir. Bu anlamda sigarayı bırakmak isteyenler, Yeşilay tarafından oluşturulan birakabilirsin.org sitesi üzerinden destek alabilirsiniz. Önemli ölçüde bağımlı olan kişilerin psikolojik destek alarak sigara bağımlılığından kurtulması da mümkündür.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir